Dodana: 1 luty 2007 09:22

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:22

Kolejni laureaci medalu „Przyjaciel Żubra”

8 grudnia, podczas uroczystego zakończenia obchodów 85-lecia Białowieskiego Parku Narodowego, poznaliśmy nowych laureatów medalu „Przyjaciel Żubra”.

Medal jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania dla osób indywidualnych oraz instytucji, które wniosły wybitne osiągnięcia naukowe, edukacyjne, organizacyjne lub popularyzatorskie w zakresie restytucji, hodowli i ochrony żubra.

Kapituła w składzie:
mgr inż. Józef Popiel – przewodniczący
prof. dr hab. Simona Kossak – członek
dr inż. Czesław Okołów – sekretarz
po dyskusji nad złożonymi 16 wnioskami przyznała w 2006 roku medal „Przyjaciel Żubra” kolejnym pięciu osobom i instytucjom. Otrzymali go:

prof. dr hab. Janusz Gill – za wieloletnie badania nad fizjologią gatunku Bison bonasus L. rozpoczęte ponad 50 lat temu. Podsumowaniem tych badań jest wydana w 1999 roku przez wydawnictwo Severus w Warszawie monografia „Zarys fizjologii żubra”. Jedyne tego rodzaju dzieło w skali światowej.

lek. wet. Mieczysław Hławiczka – za kilkudziesięcioletnią opiekę weterynaryjną nad żubrami w OHŻ w Pszczynie. W ten sposób lek. wet. Mieczysław Hławiczka kontynuował pracę swego ojca ś.p. Józefa Hławiczki, długoletniego kierownika OHŻ w Pszczynie.


Medal, wraz z aktem nadania tytułu i ze statuetką żubra, wykonaną z brązu, w imieniu Ośrodka Hodowli Żubrów w Pszczynie odebrał Pan Piotr Tetla – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór

Ośrodek Hodowli Żubrów w Pszczynie – z okazji 140-lecia jego istnienia. Hodowlę zapoczątkowano w 1865 r. sprowadzając 4 żubry z Puszczy Białowieskiej. Dwa żubry z Pszczyny PLEBEJER i PLANTA przyczyniły się walnie do restytucji gatunku Bison bonasus L. w Polsce i na świecie. W latach 1865–2003 wywieziono z Pszczyny 256 żubrów, z tego 177 sztuk do 17 ośrodków hodowli żubra w Polsce oraz 58 sztuk do 32 ośrodków za granicą. Sprowadzony 17 kwietnia 1936 roku z Pszczyny samiec PLISCH został ojcem 45 cieląt i odegrał doniosłą rolę w restytucji żubrów w Puszczy Białowieskiej. Część założycieli wolnych populacji w Bieszczadach i w Puszczy Boreckiej pochodziła z Pszczyny.

mgr inż. Czesław Dolata – za kierowanie przez 20 lat (1982–2002) Ośrodkiem Hodowli Żubrów w Pszczynie i pomyślną kontynuację hodowli żubrów w tym ośrodku.

dr Zygmunt Krzemiński – za wieloletnie koordynowanie hodowli i restytucji żubra w Polsce, w strukturach Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Ministerstwa Środowiska.

zarówno mgr inż. Czesław Dolata, jak i dr Zygmunt Krzemiński nie mogli przybyć na uroczystość i osobiście odebrać przyznanych im medali.

***

                     

Medal „Przyjaciel Żubra” nadawany jest przez Białowieski Park Narodowy od 2004 roku.

Dotychczas otrzymało go 6 osób i 4 instytucje. Jego laureatami są: prof. dr hab. Zdzisław Pucek, prof. dr hab. Małgorzata Krasińska, dr Zbigniew A. Krasiński, Włodzimierz Pirożnikow, dr Jan Raczyński, Sergiusz Wołkowycki oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacja EkoFundusz, Bank Pekao S.A., Marka „Żubr” Kampanii Piwowarskiej.

                  

W naszym kraju nie brakuje osób, które niejednokrotnie całe swoje życie poświęciły żubrom. Również wiele instytucji sławi imię Króla Puszczy i pomaga, na różne sposoby, troszczyć się o niego. Pozwala to optymistycznie spojrzeć w przyszłość, wierząc, że za rok z pewnością przybędzie nam kolejnych pięciu jego oficjalnych Przyjaciół.


Tekst: Anna Gierasimiuk
Zdjęcia: Ireneusz Zacharewicz
Białowieski Park Narodowy

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook